The Forum of Greek Wargamers

ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Πρόσφατα Θέματα
» To Spam or not to Spam?!? XVΙΙ
από Leras Χθες στις 16:33

» WTB dark eltar
από Leras Χθες στις 01:10

» Blood rage for sale
από grom Πεμ 22 Ιουν 2017, 19:58

» Harlequins for sale
από grom Πεμ 22 Ιουν 2017, 19:57

» Eldar Craftworlds
από grom Πεμ 22 Ιουν 2017, 19:57

Blog Feeds
Ιούνιος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

Μοιραστείτε | 

Απορίες ενός νέου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
BrutalSailor
Initiate
Initiate

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Registration date : 22/01/2017

ΔημοσίευσηΘέμα: Απορίες ενός νέου   Κυρ 22 Ιαν 2017, 12:58

Καλημέρα σε όλους. Με λένε Γεράσιμος και είμαι από Αθήνα. Έχω τεράστια τρέλα με το Warhammer 40k (παιχνίδια στον υπολογιστή, νουβέλες κλπ) και αποφάσισα να ασχοληθώ με τις μινιατούρες, έπειτα από μια αναζήτηση στο ίντερνετ για το επόμενο συνδετό που θα φτιάξω, καθώς ασχολούμε με τον μοντελισμό, είδα ότι υπάρχουν οι εν λόγω φιγούρες και απλά τρελάθηκα. Ψάχνοντας λίγο παραπάνω είδα ότι χρησιμοποιούνται και για επιτραπέζιο παιχνίδι, πράγμα που με τρέλανε ακόμα ποιό πολύ. Κάθησα και το έψαξα πολύ, καταλαβαίνοντας ότι μου ταιριάζουν οι Space Marines. Αλλά παρόλα αυτά μου μένουν πολλές απορίες και έτσι απευθύνομαι εδώ.
- Πέρα από το Codex : Space Marines και το Rulebook. τι άλλα πράγματα χρειάζομαι για να συμμετέχω σε τουρνουά, εκτός του στρατού μου εννοείται?
- Ο μοντελισμός για εμένα σημαίνει φαντασία. Οπότε λογικό είναι να θέλω να ξεφύγω από τα συνήθης χρώματα των Space Marines. Αν έχουν διαφορετικά χρώματα (σκεφτόμουν για κυρίως σκούρο ανθρακί με κόκκινες και χρυσές λεπτομέριες), τότε θα μπορώ να συμμετέχω σε τουρνουά, ή πρέπει να διαλέξω αποκλειστικά τα επίσημα χρώματα?
- Τι εννοούμε με το unbound list?
- Γίνονται ακόμα τουρνουά, ή απλά θα τα φτιάξω και θα τα χαζεύω?
- Στρατός 1000 βαθμών με 2x Assault Squad, Rhino, Space Marine Captain, MarkIV space marines x10, Scouts x5, Ironclad Dreadknought, Predator, Terminator Assault Squad με σύνολο 995 βαθμούς θα μου είναι αρκετά σωστός έτσι ώστε να διασκεδάσω χωρίς να χάνω αμέσως στα τουρνουά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Blood Guzzler
Arch Spammer
Arch Spammer

Αριθμός μηνυμάτων : 2448
Τόπος : Κορυδαλλός
Currently Playing : Tyranids, Blood Angels, Necrons, Orks, Chaos SM
Registration date : 08/02/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες ενός νέου   Κυρ 22 Ιαν 2017, 13:59

Καλησπερα και καλωσηρθες.

Το να ξεκινας 40κ ειναι μια ενασχοληση που θα σου γεμισει ευχαριστα και δημιουργικα τον ελευθερο χρονο σου και θα βρισκεις συνεχεια κατι καινουργιο και ενδιαφερον, τοσο για το κομματι του χομπυ, οσο και για κομματι του παιχνιδιου.

Για τις αποριες σου, συγκεκριμενα:

1.Με το rulebook και το Codex σου εισαι καλυμμενος και μπορεις να παιξεις. Περαν αυτων, υπαρχουν καποια expansions τα οποια δινουν επιπλεον κανονες που αφορουν συγκεκριμενα Chapters και περιγραφουν το τροπο που εκεινα παιζουν ξεχωριστα ( πχ White Scars, Raven Guard). Ομως εσυ δεν τα χρειαζεσαι αυτα και αφου εισαι στο ξεκινημα δεν χρειαζεται να ξοδευτεις εκει.

2. Εις οτι αφορα το painting δεν υπαρχει κανενας απολυτως περιορισμος. Ο στρατος βαφεται σε οτι χρωματα επιλεξεις εσυ και κανενας δεν μπορει να σου πει το παραμικρο.

3. Το unbound ειναι ενας προαιρετικος κανονας που σου επιτρεπει να παιξεις το παιχνιδι χωρις καποιους περιορισμους στο πως θα στησεις τη λιστα σου. Συγκεκριμενα, οταν φτιαχνεις λιστα συνηθως χρειαζεται 1 μοντελο Commander ( HQ) και 2 επιλογες Troop. Με το unbound παιζεις οτι θελεις, οποτε θα μπορουσες να εχεις ενα στρατο μονο με τανκς ή μονο με αεροπλανα. Παρ' ολα αυτα, δεν συνηθηζεται να παιζει αυτος ο τροπος παιχνιδιου, επειδη θεωρειται πολυ αυθαιρετος. Σε τουρνουα δλδ δεν θα το δεις ποτε. Σε φιλικα παιχνιδια, εφοσον συμφωνει και ο αντιπαλος σου μπορειτε να παιξετε unbound.

4. Τουρνουα γινονται ανα τακτα χρονικα διαστηματα. Συνηθως τα διοργανωνουν τα παιδια απο το Boxes of War αλλα υπαρχουν και αλλοι διοργανωτες.

5. Στα τουρνουα παιζουν συνηθως στους 1850 ποντους. Υπαρχουν και τουρνουα 1000 ή 1500 ποντων, αλλα γινονται σπανιοτερα. Ομως τα μοντελα που περιγραφεις ειναι μια πολυ καλη βαση για να χτισεις και να επεκτεινεις τη συλλογη σου, αν σε ενδιαφερει το κομματι του tournament gaming.

Εφοσον σε ενδιαφερει να συμμετεχεις και να μαθεις περισσοτερα για το παιχνιδι, θα σε συμβουλευα να ερθεις σε επαφη με παιδια που παιζουν. Υπαρχουν αρκετοι συλλογοι στην Αθηνα και στον Πειραια.

Proud Captain of ETC:Team Greece 40k 2011
1st ICT Best Painted Army Award
7th ICT Best Painted Army Award
http://stefoserpent.deviantart.com/
BrutalSailor
Initiate
Initiate

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες ενός νέου   Κυρ 22 Ιαν 2017, 14:14

Από την στιγμή όπου μπορώ να διαλέξω τα δικά μου χρώματα μου φαίνεται πολύ καλό. Μια άλλη απορία είναι το από που να ξεκινήσω. Καταρχάς τι συμφέρει περισσότερο? Μαζική παραγγελία από εξωτερικό, ή να τα αγοράζω ένα ένα από Ελλάδα? Και θα μπορούσα να έχω κάποιες πληροφορίες για τις λέσχες ή που θα τις βρω? Και επίσης εκθέσεις μοντελισμου γίνονται ακόμα?
Blood Guzzler
Arch Spammer
Arch Spammer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες ενός νέου   Κυρ 22 Ιαν 2017, 14:34

Μια καλη ιδεα για να ξεκινησεις ειναι να ψαξεις απο αγγελιες και τα παρεις 2ο χερι σε πολυ καλη τιμη ( εκτος κ αν τα θες ολα ολοκαινουργια). Για να αγορασεις, σε πολλα μαγαζια στο εξωτερικο δινουν 15-25% εκπτωση σε σχεση με τιμη GW. Απο Ελλαδα εξαρταται απο τον καταστηματαρχη.

Απο λεσχες, υπαρχουν αρκετες, αυτες που γνωριζω εγω ειναι:

- Lions Claw στον Πειραια
- Παραγοντας Αρκουδα στη Νικαια, που συμμετεχω κ εγω
- Στρατηγικον στην Αθηνα
- Το σφυρι του Μερακλη στο Πορτο Ραφτη

Υπαρχουν κ αλλοι, απλως παιζουν ειτε σε καταστηματα ( οπως στο Boxes of War στο Βυρωνα ή στο Fantasy Shop στη Βικτωρια). Αν ψαξεις στο fb θα βρεις group για ολους τους συλλογους κ απο εκει μπορεις να ερθεις σε επαφη με παιδια.

BrutalSailor
Initiate
Initiate

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες ενός νέου   Κυρ 22 Ιαν 2017, 15:07

Να με περιμένεις στην Νίκαια, μιας και είμαστε κοντά... :-P
Blood Guzzler
Arch Spammer
Arch Spammer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες ενός νέου   Κυρ 22 Ιαν 2017, 15:08

Βρες μας στο FB να κανονισουμε. Μαζευομαστε τακτικα μεσα στη βδομαδα Wink

BrutalSailor
Initiate
Initiate

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες ενός νέου   Κυρ 11 Ιουν 2017, 17:03

Ύστερα από και άλλη ψαχτικη που έκανα κατέληξα τελικά με ένα start collecting των Deathwatch. Προτίμησα ποιο πολύ την ιδέα να κυνηγάω τους εξωγήινους με τα inferno heavy bolters, παρά να μοιαζω σαν στρουμφακι με κράνος... Τώρα έχω αυτή την στιγμή ένα kill team Cassius, έναν Terminator captain, περιμένω έναν imperial space marine 2016 και τον deathwatch Librarian με Terminator πανοπλια, και την άλλη εβδομάδα θα γίνει παραγγελία για έναν blood angels Chaplain και έναν deathwatch Chaplain και ένα κουτί με terminators. Συν ότι έχω όλες τις μπογιές εκτός από αυτές που είναι των διαφόρων chapter. Εργαλεία και όλη η σειρά πινελων army painter είναι σπίτι και ετοιμάζονται για πόλεμο πολλών ωρών με τα μοντελακια. Μετά τις 28 που γυρνάω από τα Χανιά τελειοφοιτος πλέον θα δείτε εδώ πως θα εξελιχθεί η δουλειά. Περιμένω συνάντηση Blood να μου δείξεις την 8η...; -)
Blood Guzzler
Arch Spammer
Arch Spammer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορίες ενός νέου   Κυρ 11 Ιουν 2017, 17:34

οποτε θες φιλε μου.

Απορίες ενός νέου
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Warhammer 40K :: Warhammer 40K General Discussion-
Μετάβαση σε: